Ako komunikovať reformu regiónov v čase tik-toku a rozhádanej spoločnosti?
Kto by v tomto článku hľadal zázračné riešenia, toho určite sklamem. Sám som v štádiu hľadania vhodnej komunikácie. Môžeme hľadať spolu.
Pred pár dňami som si vyskúšal ako komunikovať reformu regiónov v Novom Čase. Priznám sa, že v bulvárnom médiu som ešte nevystupoval, špeciálne s takto ťažkou témou. Aplikoval som ale všetky princípy z tohoto článku. Posúďte sami, či sa mi to podarilo:
Aké sú to princípy?
Nehovorme o decentralizácii
Môže sa Vám do zdať vtipné, keď práve čítate blog Decentralizačné výtvory. S týmto slovom je to ale ťažké. Ľudia mu nerozumenú a kto mu aj rozumie, tak si možno pamätá nedokončený proces decentralizácie za vlády Mikuláša Dzurindu.
Čo je ale dôležitejšie, reforma, ktorú na Slovensku potrebujeme v skutočnosti nie je decentralizácia. Je to návrať kompetencií a financií na prirodzenú úrovereň priemeru krajín OECD. Viac sa o tejto téme dočítate tu:
Čo sa to tu sakra deje? Najväčšia reforma desaťročia?
Reforma o ktorej píšem nie je vzdušným zámkom v podobe vysnívaného Švajčiarska, ktorý nám sľuboval už Mečiar. Potrebujeme sa sústrediť, aby sme sa v ukazovateľoch kompetencií, výdavkov a hlavne príjmov samospráv dostali na priemer krajín OECD. Na priemeri krajín OECD vo vlastných príjmoch samospráv je približne Španielsko. To je realistický cieľ. Aký by to malo význam? Čo by nám to prinieslo?
Nehovorme o subsidiarite
So subsidiaritou je to ešte horšie ako s decentralizáciou. Toto slovo zabíja všetky nadpisy, vyhlásenia, články, či tlačovky. Bežný človek sa s ním nikdy nestretol.
Tým netvrdím, že v odbornej debate nie je dôležité. Hľadanie optimálnej úrovne riadenia pre jednotlivé kompetencie verejnej správy je najdôležitejšia úloha reformy. Viac sa o tejto téme dočítate tu:
Subsidiarita je mŕtva, nech žije centralizmus!
Subsidiarita je zložité cudzie slovo, ktoré sa z času na čas objaví v médiách. Tento pojem rozvíjal Aristoteles, alebo aj Tomáš Akvinský, latka je teda skutočne vysoko. Základným princípom je rozdelenie kompetencií v štruktúre zdola nahor a nie naopak. Kompetencie, napríklad vo verejnej správe, by sa mali vykonávať na čo najnižšej možnej úrovni. Ludia n…
Nehovorme o spájaní obcí (alebo hovorme?)
Spájanie obcí je ťažká téma. Máme ale jednu obrovskú výhodu. Žijeme v 21. storočí, kedy o spájaní obcí rozprávať vôbec nemusíme. Namiesto toho by sme mali začať hovoriť o spolupráci obcí. Viac sa o tejto téme dočítate tu:
Ako spájať rozhádané obce, keď nedokážeme spájať rozhádané politické strany?
Dobre nastavená reforma zmeny kompetencií a financií vlastne nevedie k spájaniu obcí v pravom slova zmysle. Vedie skôr ku spolupráci. Záleží od lokálnych politikov ako túto spoluprácu nastavia. Ak je spolupráca dobrovoľná, tak zachováme kultúrnu identitu obcí a poučíme sa z totalitného prístupu v minulom storočí. Spolupracujeme len na úrovni riadenia kompetencií.
Čo s tým volebným systémom?
V ideálnom svete by sme najskôr mali riešiť kompetencie, potom ich financovanie a následne, ak bude na to politická vôľa, by sme mali tieto zmeny premietnuť do volebného systému, aby sa politické strany prispôsobili novému usporiadaniu.
Samozrejme v ideálnom svete nežijeme. Preto by sme mali reformu regiónov dôsledne oddeliť od zmeny volebného systému. Viac sa o tejto téme dočítate tu:
Nemiešajme zmenu volebného systému s obrodou regiónov, môže to zabiť obe reformy
- Jedná sa o rozdielne reformy, jedna je ekonomická a druhá politická. Pre širšiu spoločenskú diskusiu musia byť prizvaní úplne iní aktéri. Ku kompetenciám a financiám ekonómovia a ku volebnému systému skôr politici a politológovia.
- Obe reformy môžu mať inú politickú priechodnosť. Pre zmenu kompetencií a financií stačí parlamentná väčšina, pre zmenu volebného systému je nutná ústavná väčšina.
- Ak nám skutočne úprimne záleží na oboch reformách, nemali by sme riskovať, že jedna zastaví priebeh tej druhej. To je príliš veľké riziko.
Čo teda komunikovať?
O tom poďme spolu podiskutovať v komentároch pod týmto článkom.
Nehovorme o decentralizácií -> v tomto prípade píšeme krátke i na konci - o decentralizácii.
https://jazykovaporadna.sme.sk/q/2699/