Nemiešajme zmenu volebného systému s obrodou regiónov, môže to zabiť obe reformy
Nemala by byť zmena volebného systému v jednom reformnom balíčku s návratom kompetencií a financií, ktoré by viedli k spájaniu obcí?
V minulom príspevku som písal, že spájanie obcí sa nedá urobiť bez návratu kompetencií a financií pre samosprávu. Respektíve dá, ale bude to znova len centrálne plánovanie, s ktorým Slovenské obce nemajú dobrú skúsenosť. Principiálne to nemôže dopadnúť dobre.
Čo ale s volebným systémom? Nemala by byť zmena volebného systému v jednom reformnom balíčku s návratom kompetencií a financií, ktoré by viedli k spájaniu obcí?
Vopred by som chcel deklarovať, že reformu kompetencií spojenú so zmenou financovania samospráv a aj reformu volebného systému považujem za mimoriadne dôležité reformy pre Slovensko. V ideálnom svete by sme najskôr mali riešiť kompetencie, potom ich financovanie a následne, ak bude na to politická vôľa, by sme mali tieto zmeny premietnuť do volebného systému, aby sa politické strany prispôsobili novému usporiadaniu.
Ako to už býva, v ideálnom svete nežijeme. Zmena volebného systému je pre politikov príliš lákavá téma, preto ju chcú vytiahnuť čo najskôr. Najhlasnejší nositelia tejto témy sú HLAS-SD a KDH. Pred pár týždňami mal HLAS-SD programovú konferenciu kde zaznelo, že budúci rok predstaví svoj návrh zmeny volebného systému. KDH chcelo HLAS-SD pravdepodobne predbehnúť. Na 7.11. KDH zorganizovalo konferenciu k presunu kompetencií a financií na regióny a k zmene volebného systému. Som na túto konferenciu pozvaný, ale neviem aký volebný systém KDH navrhne. Rád vám ale prezradím, aké stanovisko budem zastávať ja.
Ak chceme naraz riešiť aj kompetencie spolu s financiami aj volebný systém, tak by to mali byť dve oddelené reformy. Je na to niekoľko dôvodov:
Jedná sa o rozdielne reformy, jedna je ekonomická a druhá politická. Pre širšiu spoločenskú diskusiu musia byť prizvaní úplne iní aktéri. Ku kompetenciám a financiám ekonómovia a ku volebnému systému skôr politici a politológovia.
Obe reformy môžu mať inú politickú priechodnosť. Pre zmenu kompetencií a financií stačí parlamentná väčšina, pre zmenu volebného systému je nutná ústavná väčšina.
Ak nám skutočne úprimne záleží na oboch reformách, nemali by sme riskovať, že jedna zastaví priebeh tej druhej. To je príliš veľké riziko.
Nesmieme zabúdať, že je na zmene kompetencií a financovania samospráv oveľa väčšia politická zhoda ako na zmene volebného systému. Za zmenu volebného systému je HLAS-SD, KDH a opatrne sa k tomu vyjadril aj SMER-SD. To zďaleka nestačí na ústavnú väčšinu.
Na druhej strane za zmenu kompetencií a financovania samospráv je celá vládna koalícia, ktorá poverila samosprávy návrhom zmeny tejto reformy. O tom, či by iniciatíva nemala vychádzať skôr od politikov a samosprávy by mali byť prizvaní ako rovnocenní partneri, by sa dalo diskutovať. Každopádne to je tak veľká reforma, že sa koalícia nezaobíde bez diskusie s opozíciou. Špeciálne ak sa reforma natiahne cez dva volebné obdobia.
Ako sa na to teda pozerá opozícia?
O postoji KDH som už písal. Verím, že sa nám túto tému podarí správne uchopiť aj na spomenutej konferencií.
Pre ostatné politické strany som si musel preštudovať ich volebný program.
Progresívne Slovensko má reformu kompetencií v programe pre voľby do NR SR v roku 2023.
Pravdepodobne sa tam reforma dostala z “bielej knihy” bývalého premiéra Odora, alebo týmto materiálom bola aspoň inšpirovaná. “Bielej knihe” sa nedá nič vytknúť, je to vynikajúci materiál, ktorý vypracovali ľudia, ktorí sa sa do reformy kompetencií skutočne vyznajú. Bodaj by sa do programu Progresívneho Slovenska premietla celá “biela kniha”.
Hnutie Slovensko vystupuje mimoriadne tvrdo proti zmene volebného systému. Dokonca v minulom volebnom období volebný systém zakotvila do ústavy. Avšak s reformou kompetencií a financií táto politická strana problém nemá.
U strany SaS sme zvyknutý na ekonomický program. V reforme kompetencií a financií samospráv sa nenechala zahanbiť.
Či už s novým daňovým mixom súhlasíte, alebo by ste ostali iba pri priamych daniach, tak musíte uznať, že aj strana SaS je pripravená na diskusiu o zmene financovania.
Okrem opozičných strán som túto reformu našiel aj v programoch mimoparlamentných strán ako Demokrati, Jablko, či Modrí-ES. Určite by sa našla aj v programe ďalších stranách.
Nie som naivný, viem, že politický program pre mnohé strany znamená len “povinnú jazdu”, bez reálnej zodpovednosti za jej naplnenie. Mojim cieľom bolo poukázať na rozdiely v podpore zmeny volebného systému a reformy kompetencií a financií samospráv.
Tieto dve reformy sa zákonite musia oddeliť a presadzovať osobitne, inak to bude len marketingový ťah, bez úprimného zámeru niečo zmeniť.
Ak vás táto téma zaujíma a chcete sledovať ako sa robí lobing, ako sa na tému pozerajú relevantní aktéri, či ako to funguje v iných krajinách, môžete sa prihlásiť na odber môjho newslettera: www.danielkojnok.substack.com alebo sledovať Youtubový kanál Výkrik z regiónov.