Regióny sú pre novinárov ako tamagoči. Keď sa o ne nestarajú, treba ich opraviť.
Portál 360tka robí dobrú robotu, žiaľ tento "faktček" im nevyšiel. Nevadí, ja ich rád zadarmo opravím a ešte vám aj vysvetlím moje výpočty a prečo to je dôležité.
Koncom mája 360tka robila “faktček” výroku europoslankyne Miriam Lexmann o tom, že sa na Slovensku regionálne rozdiely od vstupu do Európskej únie strojnásobili.
360tka to označila za klamstvo, pritom posledné týždne uverejňuje videá o sprenevere eurofondov, akoby “penzióny” pre oligarchov znižovali regionálne rozdiely. Dosť bolo emócií, poďme sa na to pozrieť cez čísla a fakty.
Na počítanie regionálnych rozdielov máme dve rovnocenné motodológie. A obe sú pravdivé!
Jedna je nominálna a druhá je pomerná. Áno pomerná metóda je v akademickej sfére preferovaná, ale to neznamená, že nominálna metóda je klamstvo, alebo hoax.
360tka vybrala na svoj výpočet regionálne HDP, čo podľa mňa zďaleka nie je najlepší ukazovateľ regionálnych rozdielov, avšak čo sa dá robiť. Ak som chcel na video reagovať, musel som použiť rovnaké čísla. Pozrite sa čo vzniklo:
Ak by sme porovnávali iné ukazovatele, tak by obrázok Slovenska, krajiny v Európskej únií v 21. storočí nevyzeral o nič lepšie.
V najzaostalejších regiónoch máme 3 až 5-krát väčšiu nezamestnanosť ako v úspešných regiónoch. (OECD)
Úspešné kraje majú o viac ako 65% vyššiu priemernú mzdu. (OECD)
V chudobných regiónoch je 3-krát viac vrážd, ako v bohatých regiónoch. (OECD)
Vráťme sa ale k videu. Tá moja kapitánska čiapka tam nebola náhodou, myslel som že inteligentní ľudia odhalia, že ako demagogicky urobila video z pohľadu pomernej metodológie 360tka, tak ho viem urobiť z pohľadu nominálnej metodológie aj ja.
Celé video by bolo úplne nepodstatné, ak by neprinášalo riešenie. Prvú polku mojej reakcie berte prosím ako teaser práve na riešenie, ktoré je v druhej polke. Žiaľ, takto fungujú sociálne siete a ľudská pozornosť. Možno je to dôvod prečo ste dočítali až sem. :-)
Reforme regiónov sa venujem už 6 rokov, robíme podcasty, odborné konferencie, publikácie…preto ma mrzí keď sa takáto dôležitá téma (z môjho pohľadu najdôležitejšia reforma pre Slovensko) nechutne zjednodušuje.
Pritom by si zaslúžila oveľa väčšiu mediálnu pozornosť!
Ako by reforma reálne mohla vyzerať sa dočítate tu:
Čo sa to tu sakra deje? Najväčšia reforma desaťročia?
Po búrlivej politickej jeseni sme videli spoločnú tlačovku troch koaličných strán v Brezne. Väčšina médií sa chytila ostrej výmeny premiéra Roberta Fica s novinármi. Na tejto tlačovke sa ale udial veľký politický výkop na ktorom sa zhodli všetci traja predsedovia koaličných strán. Poverili ZMOS prípravou reformy verejnej správy.
Ako spájať rozhádané obce, keď nedokážeme spájať rozhádané politické strany?
V mojom minulom príspevku som písal o reforme regiónov. Za posledných 5 rokov, počas ktorých sa tejto téme venujem, sa mnoho ľudí domnievalo, že presun kompetencí a financií zo štátnej úrovni na samosprávu je v opozícií voči pragmatickému spájaniu obcí. Spájanie predsa evokuje proces centralizácie.