Je po eurovoľbách. Nebojím sa ich nazvať ekologickými voľbami. Názory na zelenú politiku prehlušili aj starý dobrý šláger eurovolieb, ktorým bola migrácia. Vysoké ceny energií a blížiaci sa termín zákazu áut so spaľovacím motorom presvedčili voličov, že zelená politika sa netýka len “zlých kapitalistov”, ale čím ďalej tým viac dopadá na plecia spotrebiteľov - voličov.
Ekonomickí analytici, ako som ja, modelujú možné aj nemožné trajektórie zelenej politiky. Tieto trajektórie významne ovplyvňujú hodnotu hospodárskych sektorov. Od energetiky, cez ťažbu, až po strojárenstvo, či maloobchod. Hodnota sektorov ovplyvňuje hodnotu podnikov, ktoré ich tvoria. Do týchto podnikov investujú súkromné fondy, dôchodkové fondy, investičné banky, ale aj malí investori. Politické zásahy vyberajú víťazov a porazených. O porazených sa toho napísalo mnoho, ja Vám chcem predstaviť potenciálnych víťazov, ktorých by ste možno nečakali.
Metalurgické uhlie je uhlie najvyššej kvality. Je tvrdé, obsahuje málo popola a má najmenšiu vlhkosť. Používa sa najmä pri výrobe ocele. Je to zďaleka najlacnejší výrobný proces. Na druhej strane kvalitatívnej krivky je hnedé uhlie, ktoré sa používa hlavne ako energetická surovina. Spektrum ťažiarov uhlia je veľmi rôznorodé. Niekto ťaží len kvalitné uhlie a niekto len to energetické. Veľká časť ťažiarov však ťaží oba druhy. Či už sa jedná o diverzifikáciu, alebo sa v ložisku nachádza uhlie rôznej kvality.
Nemusí to platiť vždy, ale zelená politika má vo všeobecnosti za cieľ potlačiť používanie uhlia na energetické účely. Tým by sa mal dopyt a cena znižovať. Ak sa cena energetického uhlia skutočne z nejakého dôvodu zníži, tak môžu prestať byť rentabilné bane, ktoré z časti ťažia aj metalurgické uhlie.
Akoby ste v stánku predávali noviny a cigarety. Keď Vám štát zakáže predávať noviny, niektorým predajcom výnosy z predaja cigariet nepokryjú náklady na prevádzku. Musíte zavrieť.
Tým sa zníži ponuka metalurgického uhlia. Dopyt je konštantný, cena rastie.
Ak by sa zelená politika spomalila, môže to viesť k iným scenárom. Ba dokonca aj zrýchlenie zelenej politiky môže na nejaký čas viesť k väčšiemu dopytu po uhlí. Geopolitika môže ovplyvniť cenu plynu a uhoľné elektrárne ostanú ako jedna z mála možností pre vyrovnávanie elektrickej siete. Ak cena energetického uhlia porastie, môže jeho ťažba prevziať viac ťažobných nákladov. Náklady na ťažbu metalurgického uhlia sa znížia. Výnosy stánku s novinami a cigaretami sa zvýšia. A to bez zmeny dopytu po cigaretách.