Voľby, ktoré sa nestali
Žiaden autoritatívny líder si nemôže byť istý, že bude k svojej stoličke zabetónovaný navždy.
Zobudil som sa prvého októbra 2023 do slnečného rána. Rozospatý naťahujem ruku po mobile. Ako dopadli prvé voľby po reforme regiónov? Ako dopadli bez reformy, už všetci dobre vieme.
Imaginárnemu Slovensku sa podarila veľká štrukturálna reforma. Urobilo poriadok v kompetenciách centra a regiónov. Zároveď zmenilo volebný systém a dovolilo regiónom vyberať vlastné priame dane.
Prvého októbra bol krásny deň. Reforma sa naplno prejavila vo volebných výsledkoch. Viac volebných obvodov a zároveň zachovanie pomerného systému úplne zmenilo dynamiku.
Pozícia autoritatívnych lídrov politických strán bola oslabená. Malí Napoleóni slovenskej politiky mohli viesť kandidátku len v jednom volebnom obvode. Vo zvyšných deväť obvodoch museli nominovať regionálnych lídrov, ktorých ľudia na lokálnej úrovni dobre poznajú a dôverujú im. Niektorí regionálni lídri získali vo svojom obvode viac preferenčných hlasov ako celoštátny predseda. Takáto dynamika nakopla konkurenciu vo vnútri politických strán. Žiaden autoritatívny líder si nemôže byť istý, že bude k svojej stoličke zabetónovaný navždy.
Extrémne liberálne alebo extrémne konzervatívne, či ľavicové strany žali úspech vo svojich baštách. Liberálne strany vo veľkých mestách, konzervatívne zasa na vidieku. Ak chceli zaujať voličov mimo svojich primárnych obvodov museli “obrúsiť hrany” svojho programu. Museli zjemniť rétoriku a viac načúvať lokálnym požiadavkám priemerného voliča v tom ktorom obvode. Niektorým sa to podarilo a aj mimo svojich hlavných obvodov uhrali aspoň pár poslancov. Kto nezjemnil rétoriku, išiel na smetisko dejín, alebo sa stal marginálnou stranou.
Najväčšia zmena nastala v “odkrytí kariet” jednotlivých strán. Pri desiatich volebných obvodoch si nevystačíte s populistickými návrhmi a veľkými gestami. Musíte priniesť konkrétne riešenia konkrétnych problémov konkrétnych regiónov. Žiadne centralistické výstavby bytov, alebo plošné sociálne balíčky, či bezbrehé tlačovky o znárodňovaní čohokoľvek. Gemer potrebuje riešiť dlhodobú nezamestnanosť, Zemplín výstavbu diaľnice, Bratislava platy učiteľov a Novohrad cyklotrasu do Maďarska. Problémy rómskej komunity na východe musíte riešiť úplne inak ako na juhu Slovenska, kde v podstate nie sú osady východoslovenského typu. Ako strane vám neostáva nič iné, len spolupracovať s regionálnymi lídrami a načúvať potrebám ľudí v regiónoch. Keď si v nejakej oblasti skutočne neviete ako strana rady, ľahko prídete na to, že daná kompetencia by mala patriť regionálnym politikom, ktorí sa s ňou vedia popasovať lepšie.
Až vtedy mi zazvonil budík a zobudil som sa do reality upršaného a smutného Slovenska.
Odporuč tento článok/newsletter priateľom a získaj zaujímavé výhody: