Slovensko – najlepšia krajina pre život
Predstavte si krajinu, kde by sa ľudia nemuseli zaujímať, akého politika majú vo vzdialenej centrálnej vláde.
Slovensko je rozdelené. Bojujeme na mnohých frontoch. Morálno-etické otázky, ekonomické smerovanie, školstvo, zdravotníctvo. Zo všetkých strán počúvame, že sa dlhodobo nedokážeme zhodnúť na základnom smerovaní. Čo ak nám to rôznorodosť krajiny a regionálne rozdiely vôbec nedovolia? Čo by sa stalo, ak by sme dali väčie právomoci samospráve v regiónoch? Ako by Slovensko vyzeralo, ak by mohli regióny medzi sebou súťažiť a ak by si samé mohli nastaviť smerovanie školstva, alebo sociálnu politiku?
Predstavte si krajinu, kde by sa ľudia nemuseli zaujímať akého politika majú vo vzdialenej centrálnej vláde. Páčilo by sa mi žiť v krajine, kde by som cítil spätnú väzbu z dobrých, alebo aj zlých rozhodnutí v mojom bezprostrednom okolí. Páčila by sa mi krajina, kde by mal môj primátor kompetencie rozhodovať o výške daní a so susednými primátormi by súťažili o to, kto mi ponúkne lepšie služby za čo najnižšie dane, aby som sa tam presťahoval a aby som tam presťahoval aj svoju firmu.
Zároveň by som tohto primátora stretával každodenne na ulici, nebol by pre mňa anonymný politik. Mohol by som ho cestou z kostola skritizovať, alebo ho pred celou krčmou pochváliť. Korupciu by som ľahko skontroloval spočítaním primátorových áut v garáži, alebo nahliadnutím do záhrady spoza plota.
V takejto krajine by sa regióny mohli rozhodnúť či budú vyberať vysoké dane a poskytovať obyvateľom a firmám veľa drahých služieb, alebo budú vyberať nízke dane a služieb budú poskytovať menej. Takýto prístup by priťahoval obyvateľov a firmy, ktoré inklinujú k prvému, alebo druhému prístupu. Po čase konkurenčného boja o obyvateľov by sa jednotlivé regióny vyprofilovali v špecializácií v ktorej by mohli konkurovať vyspelým krajinám sveta. Pod Tatrami by mohol vzniknúť región špecializujúci sa na turizmus s daňovými podmienkami stimulujúcimi toto odvetvie. V cezhraničných regiónoch môžu vznikať špeciálne obchodné pravidlá, ktoré budú stimulovať cezhraničnú spoluprácu. Alebo v okolí veľkých fabrík môžu vznikať zóny, ktoré by uľahčili priemyselným podnikom prinášať na trh produkty s vyššou pridanou hodnotou, príkladom môže byť estónska daň. Na druhej strane môžu v pokojnom prostredí slovenského vidieka vznikať regióny špecializujúce sa na dôstojné a aktívne služby pre seniorov.
Do takto nastavenej krajiny by sa radi vracali aj všetci zahraniční Slováci. Keď aj nie ako obyvatelia, možno ako investori, turisti, alebo ako seniori.
Aj keď sa to nezdá, rozdelená spoločnosť nahráva veľkej štrukturálnej reforme, pomocou ktorej by sme sa tejto utópií mohli priblížiť. Máme na to všetky predpoklady.
Odporuč tento článok/newsletter priateľom a získaj zaujímavé výhody: