Nepodceňujte svoj politický vplyv! KDH spustilo reformu regiónov.
Politikov je ľahké kritizovať za ich neschopnosť, absenciu dlhodobých vízií, alebo neplnenie sľubov. Ak chceme Slovensko zmeniť, musíme ukázať dopyt po zmene.
Možno ste zachytili podporu, ktorú v prezidentských voľbách Donaldovi Trumpovi vyjadril najbohatší Američan Elon Musk. Trump mu dokonca navrhol miesto v administratíve. Kto by bol lepším reformátorom efektívnosti štátu ako človek, ktorý vyhodil 80% zamestnancov Twitteru, bez straty kvality poskytovanej služby? Môže podobný vplyv podnikateľov fungovať aj na Slovensku?
V poslednom roku som absolvoval prednáškové turné o presune kompetencií spolu s financiami na samosprávy a o reforme volebného systému v Slovenskej obchodnej a priemyselnej komore (SOPK). Nieslo sa to v čisto ekonomickej, apolitickej rovine. Špeciálne v Banskobystrickom kraji a na východe Slovenska to malo veľký ohlas. Podnikateľov táto téma zaujímala. Zhodli sa, že regionálni politici lepšie vnímajú lokálne potreby a ľahšie sa kontroluje či svoje sľuby reálne splnili. Na rozdiel od politikov v centrálnej vláde.
Poslednú prednášku pod záštitou SOPK a nadácie CIPE som absolvoval v Prešove. Zúčastnilo sa jej asi 30 najväčších podnikateľov z kraja. Veľkou zmenou oproti iným prednáškam bolo, a o tom chcem práve hovoriť, že sa jej zúčastnil aj prešovský župan Milan Majerský, ktorý je zároveň predsedom KDH. Diskutovali sme o analýzach OECD, ktoré vypočítali, že by Slovensko z reformy regiónov mohlo ťažiť rast HDP až do výšky 10%. Hovorili sme o tom, čo by prinieslo, ak by si regióny mohli nastavovať výšku priamych daní. Ale prebrali sme si aj príklady z Dánska, Fínska, alebo z rôznych oblastí ako je školstvo, či sociálne služby.
Vzišla z toho mimoriadne aktívna diskusia do ktorej sa zapájal aj pán Majerský. O dva dni som zistil, že KDH mnoho z myšlienok z diskusie v Prešove použila v rozprave v Národnej rade Slovenskej republiky. Otvorila tým reformu regiónov na celoštátnej úrovni. Ale tým to neskončilo. KDH k tejto téme zorganizovalo programovú konferenciu, takže túto tému berú skutočne vážne.
Prečo Vám to ale píšem? Politikov je ľahké kritizovať za ich neschopnosť, absenciu dlhodobých vízií, alebo neplnenie sľubov. Podnikatelia ale podceňujú, že týmto politikom môžu dať do rúk témy, ktoré sú pre nich prioritné. Politici potrebujú vidieť dopyt. Nemusíte ísť hneď za premiérom, alebo ministrom financií. Skúste primátora, alebo župana. Ak vám chýbajú dáta, určite vám radi pomôžu ľudia ako som ja, z odborných think tankov, ktorí sa dátami zaoberajú. Ak chceme Slovensko zmeniť, musíme ukázať dopyt po zmene.
Tento článok vyšiel v Hospodárskych novinách: https://hnonline.sk/komentare/komentare/96178255-podnikatelia-nepodcenujte-svoj-politicky-vplyv