Milí politici, urobme v lete niečo užitočné
S reformou regiónov to je ťažké. Prvá reforma sa počas dzurindovej vlády nedokončila, práve kvôli zákulisným dohodám. Odvtedy sa z každej “strany regiónov” vykľuli najväčší centralisti.
Tohtoročná uhorková sezóna v slovenskej politike je oveľa menej “uhorková”, ako by sme si všetci prijali. Predvolebné sľuby akosi nekorešpondujú s aktuálnym dianím. A to na oboch stranách politického boja. Namiesto lacnejších potravín a pokoja tu máme zmenu trestného poriadku a prepúšťanie kamarátov z väzby. Namiesto vízie pre krajinu tu máme protesty za prepustených umelcov pod záštitou ideologických vlajok. Milí politici, nedalo by sa to robiť inak?
Keď kúzelník vykonáva svoje číslo, tak sa snaží odviesť vašu pozornosť od skutočného diania. Toto isté sa deje v slovenskej politike. Za kúzelnícke číslo si platíme s cieľom byť oklamaní a za politiku si platíme s cieľom oklamaní nebyť. Nie som naivný. Chápem potrebe zákulisných dohôd a vášnivých výplodov politického marketingu. Popri tom všetkom si však musíme nájsť čas aj na niečo konštruktívne. Milí politici, nemusíte nič vymýšľať, predstavím vám plán, ktorý stačí zrealizovať. Okrem vašich voličov možno budete mať aj sami zo seba lepší pocit.
Organizácia OECD Slovensku už viac ako 10 rokov odporúča presunúť rozhodovacie kompetencie na nižšiu ako centrálnu úroveň. Týmto presunom by sme mohli naštartovať hospodársky rast až do výšky 10% HDP, čo je zďaleka najviac zo všetkých 38 krajín OECD. Je to viac ako v Turecku, Mexiku, či Kostarike. Je to najdôležitejšia reforma pre Slovensko. A to odborníci z OECD nevedia o politickej kultúre v našej centrálnej vláde. Možno by nám pár percent ešte pridali.
S reformou regiónov to je ťažké. Prvá reforma sa počas dzurindovej vlády nedokončila, práve kvôli zákulisným dohodám. Odvtedy sa z každej “strany regiónov” vykľuli najväčší centralisti. Diskusia sa zúži na zmenu volebného systému a výkriky do tmy, ktoré veštia ktorej strane to pomôže. Politické strany s voličmi v Bratislave sú zo zásady proti.
Toto je ale komplexný problém, ktorý si zaslúži komplexné riešenie naprieč politickým spektrom. Takéto riešenie prináša nástroj v podobe založenia odbornej komisie pri Národnej rade Slovenskej republiky. Komisia sa skladá z poslancov a z odborníkov na danú problematiku. Slovensko nemá tradíciu celospoločenskej diskusie, ale po viac ako tridsiatich rokoch existencie by si zaslúžilo konečne začať. Odborná komisia by mohla priniesť riešenie, ktoré by bolo rešpektované naprieč politickým spektrom a na ktorom by bola celospoločenská zhoda naprieč samosprávou, odborníkmi, think-tankami a voličmi.
Tento článok vychádza 16.8. v Hospodárskych novinách. Vy ho máte na Substacku skôr a s prílohami:
Jediná možnosť, kde sa vytvára príležitosť pre vytvorenie nami definovaného subjektu je §61, ktorý definuje tzv. Komisiu NR SR, a to nasledovne:
Komisie sú zriaďované Národnou radou Slovenskej republiky a jej výbormi.
Pri vzniku komisie sa určuje či pôjde o stále alebo dočasné komisie.
Ak je potrebné môžu byť výbormi zriadené aj spoločné komisie, čiže Komisiu môže zriadiť viac Výborov
Komisie slúžia Národnej rade SR na konzultovanie otázok a prípravu stanovísk k veciam, ktoré patria do pôsobnosti Výboru/-ov, ktorý/-é ich zriadil/-i
Predsedom komisie je vždy poslanec.
V prípade záujmu o členstvo v niektorej komisii sa členmi môžu stať poslanci alebo iné osoby.
Prešiel som všetky Výbory NR SR a zistil som, že Komisie má zriadené jedine Výbor NR SR pre hospodárske záležitosti. Ostatné výbory ich nemajú, resp. nie sú uvedené na webe NR SR
Tento Výbor zriadil štyri komisie ako svoje poradné orgány na konzultovanie otázok a na prípravu stanovísk k veciam, ktoré patria do jeho pôsobnosti: 1. Komisiu pre energetiku, 2. Komisiu pre dopravu, výstavbu a cestovný ruch, 3. Komisiu pre podnikateľské prostredie, podporu malých a stredných podnikateľov a živnostníkov a 4. Komisiu pre technologický rozvoj a inovácie.
Citácia zákona:
Zákon 350/1996 o rokovacom poriadku Národnej rady SR
§ 61 Komisie
(1)
Národná rada a výbory si môžu zriaďovať stále alebo dočasné komisie na konzultovanie otázok a na prípravu stanovísk k veciam, ktoré patria do ich pôsobnosti. Členmi komisie môžu byť poslanci a iné osoby. Predsedom komisie je vždy poslanec. Výbory môžu zriaďovať aj spoločné komisie.
(2)
Rokovanie komisie sa počas krízovej situácie môže uskutočniť aj online formou, a to na základe rozhodnutia predsedu komisie. Predseda komisie oznámi svoje rozhodnutie členom komisie najneskôr 48 hodín pred začiatkom zvolaného rokovania komisie. Za rokovanie komisie online formou sa rozumie aj také rokovanie, na ktorom sa časť členov komisie zúčastňuje online formou a časť členov komisie je prítomná v rokovacej miestnosti komisie.