Dva svety na jednom Slovensku
Najúspešnejšie územia Rakúsko-Uhorska sú dnes najchudobnejšími regiónmi a bývalé hladové doliny severného Slovenska sa môžu pýšiť moderným priemyslom.
Úspech si radi privlastníme, neúspech radšej hodíme na iných. “Bratislava je úspešný región, lebo tam žijú nadpriemerní ľudia, ktorým sa sedliaci z iných regiónov nevyrovnajú.” “Chudobné regióny naopak neprosperujú, lebo musia kŕmiť neprispôsobivých občanov, alebo nenásytné neziskovky.” Je šanca, aby si tieto dva extrémne svety porozumeli?
Slovenské územie si za posledných 150 rokov prešlo búrlivou históriou. Najúspešnejšie územia Rakúsko-Uhorska sú teraz najchudobnejšími regiónmi. Naopak, hladové doliny severného Slovenska sa dnes môžu pýšiť moderným priemyslom a veľkými fabrikami.
Aký to má dopad?
Predstavte si Lučenec v regióne Novohrad, na juhu stredného Slovenska. Pred 150 rokmi to bola malá Pešť. Maliari a iní umelci sa sťahovali do Lučenca, pretože tam bol trh pre ich služby. Ak by sme posledných 5 generácií žijúcich v tomto regióne porovnávali s inými regiónmi dnešného Slovenska, zistili by sme, že permanentne cúvajú. Z najúspešnejšieho regiónu niekam na koniec.
Podobné regióny sú plné patologických javov. Rastie tu extrémizmus, dlhodobá nezamestnanosť, apatia. Úpadok nedokázali zastaviť komunisti, nedokázal to Mečiar, Dzurinda, ani nikto po nich. Sú to extrémne riešenia, ktoré sa derú na jazyk, keď položíte otázku: “Ako by sa dali riešiť problémy vášho regiónu?”. Môžeme sa ale čudovať? Obyvatelia týchto regiónov sa pozerajú na Slovensko skrze okuliare mnoho generačného neúspechu. Pozerajú sa nimi napríklad aj do Bratislavy, ktorá za posledné desaťročia vyrástla na jeden z najbohatších regiónov Európy. Ľudia v Bratislave riešia úplne iné problémy, ako sa riešia v chudobných regiónoch Slovenska. Kto si myslí opak, len potvrdzuje, že obyvatelia úspešných regiónov majú prinajmenšom rovnako pokrivené sklá v okuliaroch, ako spomínaní obyvatelia Novohradu. Úspech si radi privlastníme, preto z neho nebudeme obviňovať menšiny, ani neziskovky. Ľahko sa ale môže stať, že si pri raketovom úspechu nasadíte príliš ružové okuliare a privlastníte si aj úspechy, za ktoré nemôžete. Čím má krajina väčšie regionálne rozdiely, tým je pohľad z oboch extrémov vzdialenejší realite. Slovensko ich má obrovské. Ak niečo nezmeníme, budú tieto rozdielne pohľady viesť k prehlbovaniu rozdelenia v spoločnosti, čoho následky sa nebudú páčiť nikomu.
Riešením je nakopnutie prirodzených procesov v regiónoch, ktoré na Slovensku zatiaľ nefungujú. Riešením je presun kompetencií a financií na regióny. Takýto presun empiricky znižuje regionálne rozdiely a prináša do systému spätnú väzbu. Riešením je zloženie pokryvenych okuliarov, či už ružových, alebo tých apatických.
Odporuč tento článok/newsletter priateľom a získaj zaujímavé výhody: