Keď sú USA pred voľbami, bude to drahé...
Obrovské štátne výdavky nám zahmlili okuliare. Čím dlhšie to bude trvať, tým silnejšie narazíme do nejakej prekážky.
“Bude to drahé…”, zaznelo pri rozhovore bývalého premiéra a bývalej ministerky vnútra pred voľbami v roku 2020. Neviem či si pamätáte na pandémiu, bolo to už celkom dávno a na zlé sa ľahko zabúda. Tieto slová padli v kontexte pandemických opatrení pred voľbami, ktoré mala vtedajšia vláda už vopred prehraté. Bol v nich akýsi morálny hazard. Čo sa stane ak sa podobný morálny hazard prevádzkuje v najväčšej ekonomike sveta?
Všetci vieme, že centrálne plánovanie akosi nefunguje. V dvadsiatom storočí sme si ho mohli vyskúšať na rôzne spôsoby. Primiešali sme ho k extrémnemu nacionalizmu, k všeobjímajúcemu komunizmu, alebo k vojnovej ekonomike. Úspešné krajiny sa z časti poučili. Píšem len z časti, pretože centrálne plánovanie v niektorých inštitúciách pretrvalo. A to plošne, v podstate na celom svete. Hovorím o centrálnych bankách. Cena peňazí, vyjadrená úrokom, sa stále určuje centrálnym plánovaním. Múdra komisia postarších ľudí takto priamo ovplyvňuje množstvo peňazí v ekonomike.
Inflácia je peňažný jav. Keď sa mena znehodnocuje, ceny vyjadrené v tejto mene rastú. Za posledné roky sa nám inflácia vymkla spod zdanlivej kontroly. Komisia postarších ľudí na to reagovala zvýšením ceny peňazí, zvýšením úrokových sadzieb. Proti tomuto mocnému nástroju sa postavilo bezprecedentné vydávanie dlhopisov jednotlivých štátov. Cez covid si štáty napožičiavali toľko, že to môžeme porovnať len s vojnovým obdobím. Novovytvorené peniaze idú proti snahe centrálnej banky brzdiť infláciu. Nastal rok 2023 a pandémia sa vytralita z tituliek médií. Americké rotačky na tlačenie peňazí však hrkocú ďalej. Tempo zadlžovania americkej ekonomiky nepoľavilo. V roku 2023 malo USA podobnú mieru zadĺženia ako cez pandémiu. Rok 2023 bol totiž predvolebným rokom. V novebri 2024 budú v Amerike prezidentské voľby. Predvolebné darčeky k tomu patria a to aj v kapitalistickej Amerike. Po raste inflácie a zvyšovaní úrokových sadzieb pravidelne prichádza kríza. Ukazujú nám to dáta za posledých 100 rokov svetovej ekonomiky. Prečo sa ešte neprejavila? Bude to tentokrát iné? Mám zlú správu. Nebude. Stimulovanie ekonomiky štátnymi výdavkami oddiaľuje prichádzajúci prepad ekonomiky. Dovolím si tvrdiť, že nie len oddiaľuje, ale aj prehlbuje. Cez pandémiu praskla bublina štátnych dlhopisov, nikto si to takmer nevšimol. Na obzore vidíme prasknutie bubliny komerčných nehnuteľností, tiež si to nikto nevšimol. Obrovské štátne výdavky nám zahmlili okuliare. Čím dlhšie to bude trvať, tým silnejšie narazíme do nejakej prekážky. Bude to drahé… .
Odporuč tento článok/newsletter priateľom a získaj zaujímavé výhody: